Az Európai Unióban használható 35 féle UV védő anyag, ami engedélyezett. Gyakorlatban kb. 8-10 féle közül választhatunk, amivel jól lehet formulázni és hatékony is lesz a termék.
Fizikai fényszűrők
Az ásványi (vagy fizikai) fényvédők a tévhitekkel ellentétben hasonlóan működnek, mint a kémiai fényvédők, azaz nagyrészt a sugarak "elnyelésével" és hővé alakításával működnek, emellett pedig a sugarak egy kis részét (5%-át) vissza is verik.
Előnyeik, hogy szuperek érzékeny bőrre (pl. terhesség alatt), és stabilabbak is maradnak UV sugárzás hatására, azonban gyakran fehéres réteget hagynak a bőrön.
Ilyenek például:
Titán dioxid (Titan Dioxide), Titán dioxid (nano) UVA elleni
Zink oxid (Zinc Oxide), Zinc Oxide (nano) UVAB elleni
A nano forma sokkal kisebb részecske méretű, ezt a formát külön jelezni kell, sokkal jobban képes penetrálni a bőrfelszínt. Mindkét forma megengedett mennyisége a formulákban kb. 25%.
Malin + Goetz - SPF30 Ásványi fényvédő
A fizikai fényszűrők előnye, hogy azonnali védelmet nyújtanak a felvitel után, míg a kémiai fényvédőknek időre van szükségük a hatás kifejtéséhez.
Kémiai UV védő anyagok
A kémiai fényvédők a bőrbe hatolva kémiai reakció révén "nyelik el" a káros UV sugarakat. Előnyeik, hogy nem hagynak fehéres réteget, könnyebb formulákat tesznek lehetővé (ez különösen a kombinált/zsíros bőrűeknek lehet fontos), azonban gyakrabban okozhatnak érzékenységi reakciót a bőrön.
UVB:
Phenylbenzimidazol Sulfonic Acid
Polysilicone-15
Diethylhexyl Butamido Triazone
Ethylhexyl Methoxycinnamate
Ethylhexyl Salicylate
Ethylhexyl Triazone
Octocrylene
Benzophenone-3
Benzophenone-4
UVA:
Butyl Methoxydibenzoylmethane
Diethylamino Hydroxybenzoyl Hexyl Benzoate
Terephthalylidene Dicamphor Sulfonic Acid
UVAB:
Bis-Ethylhexyloxyphenol Methoxyphenyl Triazine
Standard Procedure - SPF50+ fényvédő
Fontos olyan terméket választani, amiben mindkét védelmi anyagok szerepelnek. Míg az UVB sugarak az azonnali leégést okozzák, az UVA sugarak az ún. lassú gyilkosok, akik idővel belülről rongálják a bőrt és okozzák nagy dózisban a bőrelváltozásokat és végső esetben a bőrrákot is.
Második generációs UV szűrők
Ezek a fényvédő anyagok nem károsítják a korallzátonyokat, biolebomlóak és környezetbarátak, pl: Phenylbenzimidazole Sulfonic Acid, Bis-Ethylhexyloxyphenol Methoxyphenyl Triazine.